Çarşamba Çocuğu

Afişi büyütmek için üzerine tıklayınız
Afişi büyütmek için üzerine tıklayınız

Macaristan-Almanya, 2005, renkli, 97’, DCP

Özgün Dili: Macarca

Altyazı: Türkçe-İngilizce

Yönetmen: Lili Horváth

Senaryo: Lili Horváth

Görüntü Yönetmeni: Róbert Maly

Kurgu: Dani Szabó

Yapımcı: Károly Fehér

Oyuncular: Vecsei Kinga, Szabolcs Thuróczy, Antal Zsolt

Karlov Vary Film Festivali ve Avrupa ve Akdeniz Film Eleştirmenleri Federasyonu tarafından ödüllendirilen The Wednesday Child, genç yaşında hem akademik hem de profesyonel hayatında birçok başarıya imza atmış Lili Horvath’ın yazarlığını ve yönetmenliğini yaptığı, başarılı bir yetim-anne-hayat üçgeni betimlemesi.

19 yaşlarındaki Maja ve Krisz, kanunlara uymaktan çok uzak, kimi zaman paralı çoğu zaman işsiz ve parasız, yalnızca günü geçirdikleri bir hayat sürmektedirler. İkisi de aynı yetimhanede büyümüş, burada tanışmış ve çocuk sahibi olmuşlardır. Ne acıdır ki, onları büyüten yuvaları şimdi 4 yaşındaki dilsiz oğulları Krisztian’ın evi olmuştur.

Krisz çalıp çırparak parasını kazanan, kafasına estiğinde eve gelip Maja’yla beraber olan, küçük bir çocuğun sorumluluğunu alamayacak kadar serseri bir karakterdedir. Oysa Maja, yaşadıklarının aynısını oğluna yaşatmamak için kararlıdır ve oğlunun velayetini almak için hayatını düzenlemeye çalışır. Bir toplum merkezinin girişimci ihtiyaç sahiplerine vereceği mikrokrediyi duyar ve başvurur. Hiç kimsenin çamaşır makinesinin olmadığı mahallede bir çamaşırhane açacak ve böylece hayatının düzenini kurup, oğlunun velayetini alacaktır. Fakat Maja kendini, bu amaçta onu yavaşlatacak dengesiz bir aşk üçgeni içerisinde bulur.

Her ne kadar Maja karakteri filmde, asi, acılı, başıboş ve dağınık 19 yaşındaki bir genç kız olarak karşımıza çıksa da, küçük oğlunun velayetini alma kararlılığı onu olgunlaştırıyor ve bir anda sorumluluk sahibi bir kadına dönüştürüyor. Fakat Maja’nın, tüm bu dönüşüme rağmen, hayatına zarar veren Krisz’ten uzaklaşamaması ve ona yardım eden toplum merkezi müdürü Janos’a minnet ve aşkla sığınması, bir kadının savunmasız kaldığı anları bütün gerçekliğiyle gösteriyor. The Wednesday Child, bir genç kızın omuzlarındaki yük olarak varlığını sürdüren derme çatma bir hayatın, umuda dair her küçük anıyla birlikte anlam kazandığı, samimi bir mücadele hikayesi…