Martılar

Afişi büyütmek için üzerine tıklayınız
Afişi büyütmek için üzerine tıklayınız

Rusya, 2015, renkli, 87’, DCP

Özgün Dili: Rusça-Kalmukya Dili

Yönetmen: Ella Manzheeva

Senaryo: Ella Manzheeva

Görüntü Yönetmeni: Alexander Kuznetsov

Kurgu: Sergey Ivanov

Yapımcı: Elena Glikman, Yaroslav Zhivov

Oyuncular: Evgeniya Mandzhieva , Sergey Adianov, Evgeny Sangadzhiev, Lyubov Ubushieva, Dmitry Mukeyev

Rus Kalmukya Cumhuriyeti’nden 30 yıla yakın süredir neden başka bir film çıkmadığını sorgulatan Martılar,  başarılı Rus genç yazar ve yönetmen Ella Manzheeva’nın ilk filmi. Bir kadının kaderini kendi coğrafyasının kanunlarıyla anlatan Manzheeva, aynı zamanda hayatını paylaştığı eşi görüntü yönetmeni Alexander Kuznetsov’un  nefes kesici sinematografik görüntüleriyle de hikayesini güçlendiriyor.

Yine  Kalmukyalı ve yine ilk  deneyimiyle filme katkıda bulunan model ve oyuncu Eugenia Mandzhieva’nın canlandırdığı  Elza karakteri, Hazar  Denizi’nin kıyısındaki bir kasabada yaşamakta ve balıkçı Dzhiga (Sergei Adianov) ile mutsuz bir evlilik sürdürmektedir. Elza kocasını terk etmeye çalışsa da bilinmezliğe olan korkusu nedeniyle buna cesaret edemez. Dzhiga ve tekin olmayan arkadaşları, yalnızca para için sezon dışında avlanmak üzere Hazar Denizi’ne açılırlar.  Fakat  yalnızca yakın bir arkadaşlarının kendilerini gammazlaması değil, hava koşulları da bu yolculuğun ne kadar tehlikeli olduğunu göstermektedir. Ve korkulan olur,  av teknesi geri dönmez.

Kocasının kaybının ardından Elza, çocuksuz bir kadın  olduğu icin geleneksel aile ortamından da  dışlanmıştır.  Hayat, mutluluk ve özgürlük kavramlarıyla yüz yüze gelse de, Elza bağımsız bir kadındır ve kendini dinler.  Elza’nın sessiz  öyküsü, kadınları kendi karakterlerini benimsemeleri ve kendilerini dinlemeleri için cesaretlendiren bir yapı taşıyor.  Coğrafyanın hayatlara etkisini geleneksel aile yapısının acımasızlığını, içine kapanık ve yanlış anlaşılan bir kadın karakter üzerinden seyirciye aktaran Manzheeva, The Gulls ile adeta kadınların kendine güvenlerini tazeliyor. Didem Ayberkin