Kızılırmak Sineması – Festival Programı

13062167_994033914009522_5610545952973708878_n

‪#‎UçanSüpürge2016‬ programını yapmaya hazır mısınız?

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe Institut-Ankara‘daki gösterimlerin ücretsiz olacağı festivalde, Kızılırmak Sineması‘ndaki gösterimlerin tümünü 5 TL’ye izleyebileceksiniz.

Kızılırmak Sinemasında, 5 Mayıs’ta üç ayrı açılış filmi seyirciyle buluşuyor. Yönetmen katılımıyla gösterime girecek filmlerden Vank’ın Çocukları’nın ilk gösterimi 19. Uçan Süpürge Uluslasarası Kadın Filmleri Festivali’nde gerçekleşecek.

Festivalin açılış filmleri 5 Mayıs’ta özel gösterimle Kızılırmak Sineması’nda olacak. Bu filmlerden ilki Berke Baş ve Melis Birder’in birlikte yazıp yönettiği “Bağlar”. Diyarbakır’da Bağlar Belediyesi Basketbol Takımı’nın oyuncuları, koçları, yaşadıkları kent, sokaklar, devlet ve bölgedeki siyasi gündemle ilişkilerine odaklanıyor. Emek, mücadele ve dayanışmayla güçlenen bağların her şeye rağmen tek umudumuz olduğunu vurgulayan filmin yönetmenleri de gösterime katılacak ve seyircileriyle söyleşecek. (5 Mayıs, 16.30, Kızılırmak Sineması)

Açılış filmlerinin ikincisi Uçan Süpürge’ye daha önce de konuk olan ünlü yönetmen Monika Treut’un bu yıl Berlinale’de ilk gösterimi yapılan “Kuzey Bölgesi” (Zona Notre) adlı filmi. Treut filmini Kızılırmak Sineması’nda seyircilerle birlikte izleyecek ve ardından soruları yanıtlayacak. Filmin Türkiye’deki gösterimi İşçi Filmleri Festivali ortaklığında Uçan Süpürge’de gerçekleşecek.(5 Mayıs, 19.00, Kızılırmak Sineması)

Dersim katliamından sonra kimliğini yitiren hayatları konu alan Yönetmen Nezahat Gündoğan İki Tutam Saç ve Hay Way Zaman’dan sonra Vank’ın Çocuklarıyla yine Dersimli kayıp hikayelerin izini sürüyor.(5 Mayıs, 21:00, Kızılırmak Sineması)

Açılış filmleriyle başlayacak 19.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde 12 Mayıs’a kadar farklı kadın yönetmenlerden seçilen filmler Kızılırmak Sineması’nda Ankaralı seyircileri bekliyor.

Festival’in kapanış töreni ve Fıpreci Ödülü alacak filmin gösterimi de 12 Mayıs’ta Kızılırmak Sinemasında gerçekleşecek.

Kızılırmak Sineması
Kızılırmak Cad. No:21 Kocatepe/Ankara