Yeşim Ustaoğlu’ndan Teşekkür

yesim-ustaoglu

Yönetmen Yeşim Ustaoğlu, Toronto Uluslararası Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapacak filmi için film ekibini tebrik etti.

Yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun son filmi Toronto Uluslararası Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapacak filmi için twitter hesabından film ekibini festivale üç gün kala tebrik etti: “Tereddüt’ün Toronto Film Festivali’nde gerçekleşecek dünya prömiyerine son 3 gün! Tüm ekibe tebrikler!”

Hayatları aynı ama bambaşka iki genç kadının; Şehnaz ve Elmas’ın yaşayacağı uzun, zorlu bir hesaplaşmanın başlangıcı anlatan film için Yeşim Ustaoğlu, “Her iki karakterin birbirini anlamasıyla gelişen bu hikâye, modern ve geleneksel toplumlarda kadın ve ergen olmayı sorgularken, hem bu bu topraklarda, hem de aslında dünyada kadın olma hallerine bakan bir bakış açısına sahip” diyor.

Geleneklerin, örflerin belirlediği moral değerlerin, baş edilemeyecek sorunları yarattığına dikkat çeken Ustaoğlu, bu sorunların birey olarak gelişimin, özgürlüğü kısıtlamanın çoğu kez ihmal ve istismarlara maruz bıraktığını ve çok daha derinden, erkeğin de gelişiminde sağlıklı bir ilişki kurabilmesi konusunda önü alınmaz yaralar açtığını belirtiyor.

‘Tereddüt’, bu yapının içinde kadın olma hallerini, kadın erkek ilişkisini, aile kurumunun sorumluluklarını ve ihmallerini sorgularken, bir yandan da travma mağduru olan birinin hem psikolojik hem de adli süreçte yaşayabileceği sorunları tartışıyor.

“Güneşe Yolculuk”, “Bulutları Beklerken”, “Pandora’nın Kutusu” ve “Araf” filmlerinin yönetmeni Yeşim Ustaoğlu’nun son filmi “Tereddüt”ün çekimleri nisan ayında sona ererken Sakarya’nın Karasu ilçesi ile İstanbul ve İzmir’de gerçekleşti. Film, 8-18 Eylül tarihleri arasındaki Toronto Uluslararası Film Festivali’nin Çağdaş Dünya Sineması bölümünde gösterilecek.

Funda Eryiğit, Ecem Uzun, Mehmet Kurtuluş, Okan Yalabık ve Serkan Keskin’in oynadığı “Tereddüt”, Yeşim Ustaoğlu, Titus Kreyenberg, Marianne Slot, Klaudia Smieja ve Eliza Oczkowskaortak yapımcılığında gerçekleşti. Filmin Türkiye gösterim tarihi ise yakında açıklanacak. 

Kaynak: Kültür Servisi