Özel Haber: Free The Bid, Kadın Yönetmenler İçin Geliyor!

alma_harel

Endüstri içinde kadın yönetmenler özellikle yaratıcılığın gerekli olduğu alanlarda oldukça azdır; yahut hiç yoktur. Alma Har’el tarafından duyurulan “Free The Bid“,  bu durumu değiştirmek için geliyor. Kuruluşun sektördeki en büyük hedefi ise reklamcılıkta  kadın yönetmenlerin daha eşitlikçi bir ortamda çalışması ve fırsat eşitliğinin güvence altına alınması.

Ödüllü belgeseller “Bombay Beach” ve “LoveTrue“nun yönetmeni Har’el için, Mashable isimli dijital medya şirketinde, ticari alanda yer alan kadın yönetmenlerin oranının %7‘nin altında konumlanışı en büyük itki. Nestle Water North America ve Coca-Cola gibi markalar ise bu istihdam durumunun değişmesi adına süreci destekleyenler arasında.

Oluşumun en büyük desteği göreceğine inanılan sosyal medyada #FreeTheBid hashtagiyle bir kampanya başlatıldı. Kampanyayı başlatan Har’el: “Eğer yaşayan bir reklam yapmasaydım, ne bağımsız bir film yapımcısı olabilirdim, ne de sevdiğim filmlere imza atabilirdim” diyor.

Kampanya aralarında ünlü yönetmen Spike Jonze ve Cindy Gallop gibi isimlerdenden de destek buluyor. Kampanya anlamında #FreeTheBid i oldukça ilham verici bulan Jonze: “Tabii ki daha fazla kadın sinemacıya ihtiyacımız var.  Tüm büyük fikirler gibi bu da oldukça basit; ancak ortaya çıkan sonuç söz konusu konuşmalara daha çeşitli sesler katacak ve tam da çalışanlara eklemlenen bu çok seslilik işlerin kalitesini arttıracak“.

Bir başka önemli nokta bunun için oluşturulan veri tabanında karşımıza çıkıyor. Bu veri tabanında kadın yönetmenler önemli bir rol oynuyor. Kadınlar tarafından yapılandırılan ve sürdürülen bu sitede lider üretim şirketlerinden 130 imzacı kadın yönetmen yer alacak ve imzacı olmayan yönetmenlerde, yönetmenlerin küratörlüğünü yapacak.

Genel olarak endüstrinin kadın sesleri arasında yer alan Gallop, girişim hakkında ne kadar heyecan duyduğundan ve bu anlamda daha fazla destek olabileceği bir proje düşünemediğinin altını çizdi. Görünen o ki sanayi, müşteriler ve markalar gibi üretimin tüm aşamalarında, büyük yetenekler olan kadın yönetmenler gözden kaçırılıyor.

Kaynak: thedrum.com