BFI’ın Erotik Film Arşivi Açıldı!

iç_etek

Britanya Film Enstitüsü (BFI) arşivini açtı. Seçkide yer alan 1896 tarihli “Victorian Lady In Her Boudoir (Viktorya Dönemi Hanımefendisi Özel Odasında)” isimli filmin Britanya’nın en eski erotik filmi olduğu düşünülüyor.

Kültür Servisi‘nin haberine göre, cuma günü BFI, “The Pleasure Principle (Haz İlkesi)” isimli özel bir seçkiyi internet ortamında paylaştı. Koleksiyon, 1896’dan içinde bulunduğumuz yüzyılın ilk yıllarına bir düzineden fazla filmi içeriyor. Filmler, Viktorya döneminden kabarık etekli bir kadından, deniz kenarında tepinen çıplak bir kadına, 1970’lerin erotik yıldızı ve modeli Fiona Richmond’la yapılmış bir çıplak röportaja kadar geniş bir yelpazede Britanya’nın erotik sinema tarihini gösteriyor.

BFI küratörü Vic Pratt’e göre, filmlerin yayımlanmasının arkasında asil bir amaç var: “Yasadışı selüloid zevkin sinemanın başlangıcından bugüne uzanan hikayesini anlatmaya çalışıyoruz. Bu, insanların bazen hakkında konuşmaya utandığı filmler aracılığıyla yapılan, tüm 20. yüzyılı kapsayan sosyal ve kültürel bir yolculuk”. Pratt, Britanyalıların cinselliğe yaklaşımının tuhaf ve diğer uluslara -örneğin Fransızlara- göre alışılmadık olduğunu ve filmlerin de bunu teyit ettiğini söyledi.

Seçkide yer alan 1896 tarihli “Victorian Lady In Her Boudoir” isimli filmin büyük ihtimalle Britanya’nın en eski erotik filmli olduğu düşünülüyor; şayet biraz iç etek ve dirsek görmek erotik olarak kabul edilebilirse.

Seçkide yer alan filmlerin çoğu, çekildikleri dönemde özel erkek kulüplerinde gösterildi. BFI bu filmleri “Britain on Film (Sinemada Britanya)” isimli özel projesi vesilesiyle dijital ortama aktardı. Proje BFI Ulusal Arşivi’ne ait on bin filmi kapsıyor ve tüm filmlerin 2017’nin sonuna kadar dijital ortama aktarılması planlanıyor. Bu filmlerden yarısı ücretsiz olarak izlenebilecek.

Erotik film seçkisinin eleştirilmesi muhtemel ancak Pratt bu filmlerin önemi konusunda ısrarcı: “Bu filmleri incelememiz gerekiyor, ilginçler. Kendimiz hakkında öğrenebileceğimiz çok fazla şey var. Sosyal tarihimizde önemli bir yer tutuyorlar. İnsanlar bunu kabul etmek istemiyor ancak bence ihtiyacımız var… Bu filmlerden öğreneceğimiz ve bu filmlerde insanların büyüleyici bulacağı çok fazla şey var. İnsanlar ne kadar çok şeyin değiştiğini ve aynı zamanda, ne kadar çok şeyin değişmediğini görecekler”.

BFI sözcüsü önümüzdeki haftalar içerisinde yeni filmlerin ekleneceğini açıkladı. Filmler arasında 1979 tarihli “Boys and Girls Together” da olacak. Bu son derece tabu yıkan filmde farklı ırklardan bir grup insan aynı evi paylaşıyor. Film ayrıca eşcinsel erkeklerin seviştiği ilk film olarak kabul ediliyor.

Kaynak: gazeteduvar.com.tr